Marcin Zieliński Fotografia
  • portfolio
    • wydarzenia
    • dla firm
    • reportaż ślubny
  • oferta
    • sesje biznesowe
    • obsługa wydarzeń
  • o współpracy
  • blog
  • kontakt
Marcin Zieliński Fotografia
  • portfolio
    • wydarzenia
    • dla firm
    • reportaż ślubny
  • oferta
    • sesje biznesowe
    • obsługa wydarzeń
  • o współpracy
  • blog
  • kontakt

wyślij zdjęcia na Grand Press Photo

przezMarcin w kategoriikonkursy fotograficzne dnia30 marca 2020
0
0
wyślij zdjęcia na Grand Press Photo
Gdy pisałem ten tekst pod koniec marca 2020 roku, szykując zdjęcia na zeszłoroczną edycję Grand Press Photo, nie myślałem, że dwa miesiące później będę mógł pochwalić się nagrodą w największym polskim konkursie dla fotoreporterów. I cieszę się podwójnie! Jest to świetny dowód, że każda osoba dokumentująca wydarzenia i sytuacje w Polsce może spróbować swoich sił w konkursie Grand Press Photo. W tym roku zgłoszenia trwają do 7. kwietnia 2021 23:59. Pandemia nie odpuszcza, więc czas siedzenia w domu może być świetną okazją, by przejrzeć archiwum. I śmiało 🙂 Warto pokazać światu momenty, które wywarły na Tobie wrażenie w zeszłym roku.

Warto spróbować!

Możesz mówić, że nie masz szans, ale jeśli nie wyślesz zdjęć to się nie dowiesz. Jak Pan Gonciarz powiedział, inicjatywa należy do Ciebie, a nawet jeśli nie zdobędziesz wyróżnienia to nikt się o tym nie dowie. Jeśli jednak Twoje zdjęcie trafi na wystawę, będzie się czym chwalić 🙂

Jeśli jeszcze nie brałeś/brałaś udziału w konkursie i masz <26 lat, możesz zgłosić się w kategorii Young Poland. Kategoria specjalnie dla młodych, więc i zdjęcia mogą pokazywać po prostu Twoją niezwykłą codzienność. Rzeczy które dla Ciebie są zwyczajne, mogą pokazywać innym zupełnie inny, nieznany świat.

Jakie zdjęcia wysłać?

Do konkursu możemy zgłosić trzy (Young Poland) lub pięć zdjęć pojedynczych (główny konkurs). To nie jest dużo, tym bardziej, że istnieje aż pięć kategorii konkursowych.

W zeszłym roku dokonywałem wyboru spośród ośmiu zdjęć, a każdy delete bolał jak cios w szczepionkę. W końcu zdjęcia to nasze dzieci – przemyślmy dobrze swój wybór 🙂

Na stronie konkursowej: https://grandpressphoto.pl/ znajdziesz regulamin konkursu wraz z opisem kategorii. Kieruj się nimi i swoimi zdjęciami, które uważasz za najbardziej wartościowe. Niejeden kadr może nabrać nowego znaczenia, gdy opiszesz jego historię. Zdjęcie 110-letniej babci? Sołtys najmniejszej gminy w Polsce? To może się udać.

Tak więc, możesz kierować się swoimi upodobaniami lub… upodobaniami jury. Chcąc nie chcąc, lubimy to co znamy, a jurorzy znają najbardziej swoje zdjęcia. Często będą wybierać zwycięzców pod swoje “widzimisię” – zrób dobry research, jeśli zależy Ci na wygranej 🙂 W zeszłym roku przewodniczący jury Pieter Ten Hoopen wspominał, że brakowało mu intymnych historii, dziejących się blisko fotografa. Jeśli wysłał_byś w zeszłym roku reportaż opowiadający historię Twojego otoczenia, myślę że miałby dużą szansę na nagrodę.

Kilka zasad

  1. Zdjęcia możesz zgłaszać do 7. kwietnia 23:59. Udział jest darmowy – sprawdź się!
  2. Zdjęcia powinny być wykonane od początku kwietnia 2020 do końca marca 2021 roku.
  3. W kategorii Young Poland możesz wysłać 3 zdjęcia pojedyncze i 2 fotoreportaże. Zacznij szukać zdjęć już dziś, by mieć chwilę czasu na wybranie odpowiednich!
  4. Jeśli brałeś już udział w konkursie lub masz powyżej 26. lat, zgłoś się w kategorii dla profesjonalistów. Jest tam możliwość zgłoszenia 5 zdjęć i 3 fotoreportaży.
  5. Pełen regulamin znajdziesz na stronie https://grandpressphoto.pl/regulamin/

Lightroom, czyli jak ułatwić wybieranie zdjęć

1. Wykorzystaj Kolekcje (Collections) do selekcji zdjęć. Dzięki temu stworzysz folder w Lightroomie z wybranymi zdjęciami, bez tworzenia zbędnych kopii na dysku twardym. Zdjęcia możesz dodać do kolekcji przeciągnięciem myszą, a usuwać z kolekcji za pomocą backspace  Bardzo wygodne, szczególnie przy wyborze zdjęć do fotoreportażu. Jeśli oznaczysz kolekcję jako target collection, będziesz miał możliwość dodawania do niej zdjęć za pomocą skrótu klawiszowego – klikając “b” na klawiaturze.

okienko do tworzenia kolekcji z programu lightroom

2. Aby w przejrzysty sposób oglądać zdjęcia, zaznacz je wszystkie i w widoku Library naciśnij “N“, by włączyć Survey View, a następnie przyciśnij TAB, aby schować boczne zakładki. Dzięki temu pokażą Ci się wszystkie zdjęcia w powiększeniu. W tym trybie możesz wygodnie przesuwać zdjęcia przeciągnięciem myszy. Jeśli chcesz usunąć zdjęcie z kolekcji w trybie Survey View, możesz kliknąć na zdjęciu z przytrzymanym Ctrl.

zrzut ekranu pokazujący sposób wyświetlania zdjęć Survey View w programie Adobe Lightroom

Obróbka

“Obróbka zdjęć przesłanych na konkurs może polegać jedynie na działaniach odpowiadających zabiegom stosowanym w ciemni fotograficznej, polegających na: rozjaśnianiu, kontrastowaniu, redukcji koloru, wypalaniu. Wszelkie inne zmiany (fotomontaż, manipulacja cyfrowa) są niedopuszczalne.”
~Regulamin GPP

Co oznacza, że możesz spokojnie manipulować kolorami , jednak Photoshop i zabawy graficzne nie są dopuszczalne. Pozostałe wymogi techniczne to minimum 3000 px na dłuższym boku zdjęcia i format JPG. Nawet zdjęcia z telefonu dadzą radę – w końcu najlepszy aparat to ten, który mamy przy sobie 🙂

Wydrukuj wybrane zdjęcia!

Gdy już wybierzesz, spróbuj wydrukować zdjęcia choćby w czerni i bieli. Sam do takich wydruków kupiłem ekologiczny papier z makulatury. Kosztuje podobnie, a dzięki temu unikamy wycinki drzew.

Powieś zdjęcia na ścianie lub połóż na podłodze. Popatrzysz na nie chwilę dłużej – może dzięki temu zmienisz zdanie lub spodobają Ci się Twoje kadry jeszcze bardziej.

wydrukowane zdjęcia B&W wywieszone na białej ścianie

Podsumowując… spróbuj swoich sił, przejrzyj dyski i zgłoś swoje zdjęcia! Na pewno masz kilka swoich ulubionych zdjęć z zeszłego roku. Dzieląc się zdjęciami możemy się wiele nauczyć, a wierzę, że każdy ma potencjał do tworzenia niezwykłych fotografii. W końcu odzwierciedlają one nasz sposób patrzenia na świat 🙂 Powodzenia!

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2021

grand press photogrand press photo 2020konkurs fotograficzny
Share:

Next

3 sposoby jak rozliczyć pierwsze zlecenia fotograficzne

Ostatnie posty

Zostaw komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 50 = 52

Ostatnie wpisy

  • Canon R6 – opinia po pół roku pracy i 200 tyś. zrobionych klatek
  • 3 powody, by zaangażować fotografa w wydarzenie online
  • 3 sposoby jak rozliczyć pierwsze zlecenia fotograficzne
  • wyślij zdjęcia na Grand Press Photo
czarno biały portret fotografa Marcina Zielińskiego w białym tshircie i bomberce z aparatem Canon w ręce

O autorze

Marcin Zieliński – fotograf z Wrocławia. Laureat Grand Press Photo 2020. Fotografuje w całej Polsce, współpracuje z firmami, agencjami i NGOs. Na pierwszym miejscu stawia człowieka – biorąc za priorytet budowanie zaufania i tworzenie zdjęć odpowiadających potrzebom klienta.

Marcin Zieliński Fotografia
Copyright © 2022 Marcin Zieliński | marcin@marcinzielinski.com | +48 693 733 937